Ce parere aveti despre viata din Romania ?

Discutii despre muzica, filme , poze haioase, videoclipuri, filmulete, bancuri, etc.
Avatar utilizator
costea35
Member
Mesaje: 84
Membru din: 02 Iun 2011, 23:40

Re: Ce parere aveti despre viata din Romania ?

Mesaj de costea35 »

Tare suparat am parasit eu Romania in 2001 :x . In facultate am avut chiar "razboaie" ideologice cu unii profesori eminenti ai epocii de aur comuniste.
M-am reintors doar in vizita abia dupa 7 ani si n-am fost deloc incintat ,romanii inca isi pastreaza apucaturile mioritice.
Chiar daca dispui de resurse financiare ,in Romania nu poti avea aceiasi calitate a vietii pe care o ai in Occident. Subdezvoltarea este evidenta.
Am studiat in repetate rinduri neputinta romanilor de a se organiza si a reconstrui eficient tara. O mare "epidemie" in Romania este INTOLERANTA, exista o stare generala de nervozitate ,nu stiu ,poate de origine genetica :) .
Cind eram student ,la seminarii ,unde fiecare, in mod normal trebuia sa isi expuna propia viziune , cine voia sa nu aiba probleme la examen era mai bine sa accepte versiunea profesorului si sa nu aiba alte idei. Dialogul constructiv inca nu exista :x .Profesorii se autoconsiderau atit de superiori ,incit poate ar fi trebuit sa-i veneram,a avea curajul sa sustii alte idei in acea perioada ,in decada anilor '90 ,era o adevarata provocare pentru ei.
Universitatiile au creat pe banda rulanta la norma si in stil comunist multi "intelectuali de paie" :lol: .Cine v-a organiza Romania ? Adevaratii intelectuali care nu au parasit Romania cu greu reusesc sa se ridice si sa faca ceva ,deoarece societatea romaneasca nu-i promoveaza pe ei ,societatea romaneasca promoveaza nonvaloarea ,populismul ,mediocritatea si tupeismul, (mincatias :lol: ).
Romanii nu au decit viata pe care si-o merita. Sa nu de-a nimeni vina pe conducatori ,si ei sunt tot romani ,iar la asemenea oameni ,asemenea conducatori .
Cine-i impiedica pe romani sa evolueze ? Eu m-am saturat sa analizez mentalitatea retrograda romaneasca ,incercati si dvs sa-i studiati compozitia si poate o sa observati ce functioneaza defectuos sau mai bine spus ce frineaza dezvoltarea.
Vizitator

Re: Ce parere aveti despre viata din Romania ?

Mesaj de Vizitator »

In momentul de fata trebuie sa recunoastem ca generatiile 1980-2010 si probabil 2010-2020 sunt compromise datorita nivelului de trai.
Lady_Lady
Member
Mesaje: 83
Membru din: 14 Ian 2010, 18:01

Re: Ce parere aveti despre viata din Romania ?

Mesaj de Lady_Lady »

Traiesc in Romania,sunt parte din populatia acestei tari,si sincer,in acest
moment,pot spune ca sunt cumva,suparata pe acest popor.
Acest sentiment provine din ceea ce constat eu ca se intampla in jurul meu,
si cel mai rau mi se pare faptul ca cei care nu mai au timp sa faca si o mica
analiza a evenimentelor care curg rapid pe langa ei,uita ca acest popor
stia sa lupte,stia sa doreasca mai mult...dar generatiile actuale ignora,de
cele mai multe ori aceste evenimente si accepta cu un stoicism bolnavicios
ceea ce ni se intampla.

Destul de multi adopta solutia,nu intotdeauna cea mai simpla, de a pleca
din tara,de adeveni mana de lucru ieftina si docila pentru societatile care i-au
acceptat cu buna stiinta(de obicei sub toleranta sociala ascunzandu-se si
calculul avantajelor si dezavantajelor obtinute)
Cei plecati lasa in urma copii,care treptat se instraineaza(fara voia lor) de
proprii parinti,copii care adopta,la un moment dat,acel bine pe care il
considera ei ca fiind "bine" in lumea in care gandurile nevorbite lovesc
granitele sufletelor lor,nebanuit de triste.

Am sentimentul ca acest popor accepta prea usor sa fie prost condus,ca
accepta starea de lehamite cu rang de normalitate,uitand ca o vorba din
popor spune ca -o boala lunga duce la o moarte sigura.
Am sentimentul ca acest popor sta degeaba,si urmareste care este starea
Romaniei,la televizor,si se pare ca se multumeste cu Romania chiar asa
cum este aratata la televizor,avand de aici suficiente subiecte antrenante
de discutat apoi cu prietenii,la o bere.

Exista o acuta criza de incredere,in acest context orice argument de natura
statistica,grafica,psihologica...devine inutil in fata adevarului incontestabil
care ne arata o imensa lipsa de logica profesionala,din partea celor care au
fost alesi,de majoritatea acestui popor(inclusiv de cei care au ales optiunea
de a lasa sa aleaga altii pentru ei),spre a le fi lideri si carora apoi gustul
puterii acordate,le-a intunecat gandul ca ar trebui sa faca bine si acestui
popor,nu doar propriei fiinte,propriei familii si cercului lor de prieteni
abonati la avantajele oferite de anumite conjuncturi fabricate cu intentie.

Se naste intrebarea- ar fi cumva cel mai bine sa fugim cu totii? Sa parasim
aceasta nava care a inceput sa arboreze steagul care ne aminteste de
soarta Titanicului?
Poate mai indicat ar fi un dus rece(care se pare ca a inceput sa ii fie
adminstrat deja), care poate avea un efect de inviorare a acestui
popor,care nu a incetat sa creada in promisiuni si cosmetizari repetate
ale realitatii,acceptand atat de mult timp o stare de mediocritate
iluzorie.
Sa ma ierte acest popor,nu mi-as fi dorit nicidecum,sa vorbesc asa
despre el. :oops:
iosif
Member
Mesaje: 97
Membru din: 23 Sep 2010, 17:25

Re: Ce parere aveti despre viata din Romania ?

Mesaj de iosif »

E ca dracu,si daca as putea,as pleca,dar singur nu ma aventurez in lume,poate cu timpul,cand voi avea o femeie serioasa si capabila langa mine,vom merge sa ne construim un viitor mai bun impreuna.
Ultima oară modificat 14 Feb 2012, 18:26 de către iosif, modificat 1 dată în total.
Vizitator

Re: Ce parere aveti despre viata din Romania ?

Mesaj de Vizitator »

Eu prefer Romania doar pentru vacante. Ma aduce aici doar dorul de casa si familie. Au scos o intrebare cei de la protv : "tu iubesti Romania?". Eu vin cu alta intrebare: Romania ma iubeste pe mine? Mai mult nu mai e de comentat pentru ca stim cu totii viata din tara.
Vizitator

Re: Ce parere aveti despre viata din Romania ?

Mesaj de Vizitator »

Constat cu stupoare un lucru, romanii sunt subdezvoltati, retardati, snobi...lista e deschisa, dar nimeni nu spune, ""Alooo, fiti atenti ca romanii suntem NOI, cei de aici!".Pacat...nu asa suntem.As putea si eu sa spun ca din cauza multora dintre cei care au plecat in Italia, suntem vazuti intr-o lumina prosta . Ma abtin, gandindu-ma ca printre ei sunt oameni ce muncesc de se snopesc si nu ar fi corect fata de ei, nu?
Nu-mi place modul mizerabil in care suntem manipulati, nu-mi place ca ne pleaca valorile sa-i scoata pe altii din mizerie iar noi nu facem nimic, ba chiar presedintele le ureaza calatorie placuta!Nu-mi place ca suntem judecati in afara in functie de non-valori, facandu-se abstractie de oamenii remarcabili dati de tara asta!Multe nu-mi plac dar...inca vad padurea de copaci!
Vizitator

Re: Ce parere aveti despre viata din Romania ?

Mesaj de Vizitator »

rombest scrie:Ce parere aveti despre viata din Romania ?

Aici astept sa va liberati de tot ce nu va convine in Romania. Ce ar trebui schimbat ? Cum s-a schimbat mentalitatea oamenilor dupa revolutie, in bine sau in rau ?

Sau poate va place totul in Romania ! Nu ezitati sa spuneti acest lucru aici pe forum sa schimbam niste pareri interesante. ce apreciati voi la viata din Rommania, sau altfel spus, ce are Romania si alte tari nu au ?
In viziunea mea,Romania este tara in care m-am nascut,m-am scolit si m-am initiat pentru a reusi in viata.Ca valoare culturala,istorica sau gastronomica,cred ca Romania nu are egal in lume.M-am nascut in Romania si niciodata nu-mi va fi rusine s-o recunosc,dar vreau sa va spun ca pe unde am umblat prin lume,locuri frumoase,iarba mai verde si mai frumoasa,oameni mai ospitalieri si cu toata inima,aer mai curat ca in muntii nostri,n-am vazut.Toti care suntem plecati sau exilati din romania ne-am nascut aici,ne iubim tara si neamul,chiar daca n-o recunoastem toti si toti ne-am dori sa traim intr-o Romanie noua,reformata din temelii,fara a avea grija zilei de maine si fara a fi slugi in propria tara.
Se poate trai decent in Romania si va asigur ca traiul ca in tara ta,la casa ta,langa neamul tau,nu-l gasesti nici peste zece mari sau tari.
nikoniko
New member
Mesaje: 1
Membru din: 23 Oct 2013, 21:53

Re: Ce parere aveti despre viata din Romania ?

Mesaj de nikoniko »

Cu aproape 12 ani in urma eu personal aveam o impresie foarte proasta despre romania,atunci am ales drumul spre europa , bine-nteles foarte optimist, dar in scurt timp am inteles ca am judecat gresit viata din romania, de 5 ani traiesc in suedia incadrat in toate drepturile,sincer nu este ca in romania vreau sa ma intorc in ro, este multa prostie si pe aici, eu cred ca este mai multa decit in ro.
Scrie răspuns

Pentru a interactiona pe Forum: Conecteza-te aici sau Inscrie-te aici daca nu ai cont.