Relatie cu o mama singura, agasata de fostul

Organizarea nuntii, verighete, rochii de mireasa, costume, invitatii, flori fotograf si filmare, muzica, tort etc
adrian n
New member
Mesaje: 1
Membru din: 14 Dec 2014, 12:20

Relatie cu o mama singura, agasata de fostul

Mesaj de adrian n »

Am 36 de ani si, de aproape patru luni, am o relatie cu o mama singura care are 23 de ani si un baietel de aproape 5 ani. Totul a mers excelent in acest inceput de relatie, ne intelegeam perfect din toate punctele de vedere, discutam de viitor, sa ne mutam impreuna si chiar sa ne casatorim anul viitor. Am stabilit sa nu ne grabim, sa luam lucrurile incet si sa vedem cum evolueaza. Copilul m-a acceptat relativ repede, am petrecut mult timp impreuna intr-un mod placut, atat cu el si cu mama lui cat si doar cu el.

Am discutat multe despre trecutul ei, mi-a povestit cum era batuta de fostul partener (nu erau casatoriti) de fiecare data cand se imbata, chiar si de fata cu copilul, cum a ajuns la spital cu fracturi... o multime de amintiri dureroase. Mi-a spus ca au fost impreuna de cand ea avea 16 ani, ca el avea atunci o familie si un copil dar a divortat ca sa fie cu ea, ca apoi a aparut acest copil pe care ea l-a vrut dar el nu si l-a dorit, ca au stat 6-7 ani impreuna, ca el nu prea tinea legatura cu fosta familie si primul fiu ... Multe amintiri dureroase, pe care mi le spunea cu lacrimi in ochi. Am incercat sa o inteleg si sa o conving ca o pot ajuta sa treaca peste aceasta drama, iar eu impreuna cu ea si cu fiul ei putem fi o familie fericita.

Ne vedeam zilnic, iar atunci cand nu ne puteam vedea vorbeam la telefon si ne corespondam prin mesaje, ne transmiteam reciproc mesaje de dragoste si cate si mai cate... Am petrecut mult timp impreuna, aproape zilnic, in cea mare parte toti trei. Nu m-am ferit sa le ofer cadouri, pentru a-i face sa se simta cat mai bine. Am facut planuri sa ne petrecem sarbatorile impreuna, chiar am discutat de logodna si casatorie... Totul a fost frumos, aproape perfect, parea aproape un vis... Parea prea frumos sa fie adevarat...

Totul a mers perfect pana intr-o zi cand lucrurile s-au schimbat brusc. Din neant, a aparut tatal copilului (apropiat ca varsta de mine), care a inceput sa isi ceara busc drepturile de tata. A inceput cu amenintari la adresa ei ca ii ia copilul, santaje ca va publica niste poze cu ea in posturi indecente, apoi a continuat cu amenintari la adresa mea - m-a cautat pe internet si mi-a aflat numarul de mobil, m-a bombardat cu mesaje in care o facea fel si chip in cuvinte grele si greu de reprodus, m-a acuzat ca vreau sa ii fur copilul, mi-a spus chiar ca ma omoara si ca ne omoara pe toti 3, si-a jurat ca va face totul sa ne desparta, ca ne-a blestemat si chiar ca a pus acatiste la biserica pentru a ne distruge relatia. Am incercat sa-l ignoram, crezand ca e cea mai buna tactica.

Vazand ca nu reuseste, el a schimbat strategia si a incercat sa-i demonstreze ca s-a schimbat radical, ca nu mai e omul din trecut si ca o vrea inapoi, ca vrea ca ei sa fie din nou o familie. A reusit sa o convinga sa ii lase copilul peste weekend, ea a acceptat pentru ca nu vroia sa-i rupa legatura cu tatal lui, iar de atunci lucrurile s-au schimbat in relatia noastra. El a continuat sa o agaseze in fel si chip, sa-i spuna cat de mult o iubeste, sa-i faca tot felul de cadouri, sa-i dea bani pentru copil (ceea ce nu facutse multa vreme), etc... Toate astea m-au durut, dar nu m-am opus. Se vedea, insa, ca nu eram impacat cu ideea si eram mereu stresat.

Dupa acest episod, ea a devenit mai distanta cu mine, ne vedem si ne vorbim mai rar, ma priveste mai rar in ochi, ma intreaba cum as reactiona daca s-ar intoarce la fostul... Toate astea ma dor si, desi incerc sa nu ma afisez, ma fac sa simt ca sunt pe punctul de a o pierde definitiv... desi nu mi-a spus inca la revedere si nu mi-a dat de inteles ca s-a terminat. Imi spune in continuare ca ma iubeste, dar ... parca nu mai e la fel ca pana acum... Incerc sa imi dau seama ce ar trebui sa fac pentru a duce mai departe aceasta relatie frumoasa, pe care nu vreau sa o pierd pentru nimic in lume.

Ma gandesc ca, poate, pe acest forum mai sunt si altii sau altele care au trecut prin astfel de experiente si imi pot da un sfat prietenesc.
Scrie răspuns

Pentru a interactiona pe Forum: Conecteza-te aici sau Inscrie-te aici daca nu ai cont.