Familia este prosau contra?

Ai relatie cu probleme? Ai intrebari despre dragoste? Cauti sfaturi despre relatii! Cu ajutorul lui Cupidon treci mai uşor peste o despărţire, găseşti puterea să te îndrăgosteşti din nou, afli cum să-l cuceresti pe bărbatul viselor tale şi cum să ai o relaţie pasionala. Relaţii complicate şi tensionate, nepotriviri, despărţiri dureroase… sunt problemele pe care le poţi rezolva citind sfaturile noastre pe Forum.
Vizitator

Familia este prosau contra?

Mesaj de Vizitator »

De multe ori persoanele se despart din cauza familiei.Daca mamei mele nu ii place prietenul meu ce fac?Imi caut altul?Ma despart de el pentru ca asa vrea amma sau bunica?Cata influienta are familia asupra deciziilor pe care le iei c privire la persoana iubita?Accepta sau refuza familia alegerea ta de a fi cu ea?
Vizitator

Re: Familia este prosau contra?

Mesaj de Vizitator »

Au fost timpuri cand se faceau casatorii din interes,pregatite de parinti,dar acum nu cred ca mai exista parinti care sa intervina in decizia copiilor de asi organiza viata.
Nu este firesc,normal sa-mi bag eu nasul in viata fiului meu,eu imi doresc sa fie fericit si iubit de cine-i place lui,nu mie.
Poate sunt prea moderna dar asta e parerea mea.
mihi
Member
Mesaje: 61
Membru din: 26 Aug 2010, 13:58

Re: Familia este prosau contra?

Mesaj de mihi »

Parintii doresc in permanenta binele copiilor. Chiar si in ziua de astazi sunt parinti care-si impun punctul de vedere in alegerea partenerilor copiilor lor. Nu spun ca e un lucru rau dar totusi cred ca fiecare persoana ajunsa la un anumit grad de maturizare este capabila sa-si aleaga partenerul sau partenera. Fiecare avem propriile noastre trairi interioare si stim ce ar fi cel mai bun pentru noi.

Iubiti-va mult!
Vizitator

Re: Familia este prosau contra?

Mesaj de Vizitator »

Da, si eu sunt de parere ca atunci cand e sa fie decisa soarta unei relatii, singurii care ar trebui sa aiba ceva de spus sunt cei care impart relatia. Pentru ca intotdeauna vor fi "guri rele" care vor imparti ici-colo tot feluri de zvonuri. Inclusiv parintii ar putea avea o atitudine negativa fata de iubitul/iubita copilului lor, uneori chiar si fara motiv (cazul meu).

Dar ceea ce este important e faptul ca daca cei doi se iubesc cu adevarat si sunt facuti unul pentru celalalt, nimeni si nimic nu ii poate desparti. Si in primul si ultimul rand, nici nu ii priveste. Nu poti obliga omul sa inceteze sa iubeasca pe cineva, doar pentru ca tie nu iti convine situatia.
vasilepan
Member
Mesaje: 27
Membru din: 29 Ian 2010, 22:19

Re: Familia este prosau contra?

Mesaj de vasilepan »

sincer sa fiu cred ca ar trebui sa iti asculti inima si sa simti ce fel de sentimente ai fata de acea persoana , sa nu uitam totul este un moft al parintilor si bunicilor la inceput, drept pentru care nici nu mai conteaza dupa ceva timp.Sfatul meu este sa iti urmezi sentimentele ce conteaza ce spun altii atat timp cat va iubiti
andreistef scrie:De multe ori persoanele se despart din cauza familiei.Daca mamei mele nu ii place prietenul meu ce fac?Imi caut altul?Ma despart de el pentru ca asa vrea amma sau bunica?Cata influienta are familia asupra deciziilor pe care le iei c privire la persoana iubita?Accepta sau refuza familia alegerea ta de a fi cu ea?
Scrie răspuns

Pentru a interactiona pe Forum: Conecteza-te aici sau Inscrie-te aici daca nu ai cont.