de ce se sperie barbatii de femeile serioase?

Ai relatie cu probleme? Ai intrebari despre dragoste? Cauti sfaturi despre relatii! Cu ajutorul lui Cupidon treci mai uşor peste o despărţire, găseşti puterea să te îndrăgosteşti din nou, afli cum să-l cuceresti pe bărbatul viselor tale şi cum să ai o relaţie pasionala. Relaţii complicate şi tensionate, nepotriviri, despărţiri dureroase… sunt problemele pe care le poţi rezolva citind sfaturile noastre pe Forum.
sophiemarie78
New member
Mesaje: 7
Membru din: 18 Aug 2010, 18:32

de ce se sperie barbatii de femeile serioase?

Mesaj de sophiemarie78 »

Toti barbatii spun ca isi doresc langa ei o femeie serioasa si de casa ,dar atunci cand intalnesc o femeie care nu-si da ochii peste cap si nu rade tot timpul chiar si la glumele de prost gust fug cat ii tin picioarele. Sa fie prin natura lor duplicitari sau pur si simplu nu reusesc sa-si puna in acord logica,respectiv mentalul cu practica? Nu sunt o feminista impatimita si nu am vreun cui impotriva barbatilor.Sunt si femei rele si barbati buni,dar ce sa intelegi despre un barbat care spune ca e serios, vrea o femeie serioasa langa el ,dar sa fie blonda si sa aiba inaltimea intre atat si atat? E ciudat cat de multe ne dorim de la omul care vrem sa ne stea alaturi toata viata,dar oare cat suntem de pregatiti sa oferim la randul nostru?
Cum e mai bine oare : sa fi un om de nadejde sau sa nu-ti pese de ce simte sau spune celalalt pacalindu-l cu un zambet permanent si o voiosie prefacuta?
Intotdeauna am suspectat oamenii care sunt in permanenta cu zambetul pe buze pentru ca nu prea cunosc persoane de acest gen care sa aiba un suflet la fel de deschis si sincer. Acum, intre noi fie vorba am experimentat si eu treaba asta la serviciu si am constatat ca daca stai serios ,muncesti cu sarg si pui suflet nu primesti un fead-back bun, daca faci treaba asa si asa ,dar te fatai cu zambetul pe buze,mai arunci o ocheada si o vorba cu doua intelesuri esti supergacica,de gasca,de treaba,isteata si apreciata de sefi.
Deci pana la urma cred ca cel mai bine este sa te adaptezi cat poti de mult cerintelor,dar sa incerci sa nu te tampesti de-a binelea tot jucand rolul de tampita.
smotocica
New member
Mesaje: 1
Membru din: 19 Aug 2010, 23:29

Re: de ce se sperie barbatii de femeile serioase?

Mesaj de smotocica »

Barbatii cand vor o relatie serioasa vor si o femeie serioasa. Pana atunci cauta blonde cu sanii mari si neuroni cat mai putini. Aceia care cauta blonde cu inaltime intre atat si atat vor in continuare aventuri.
sophiemarie78 scrie:Toti barbatii spun ca isi doresc langa ei o femeie serioasa si de casa ,dar atunci cand intalnesc o femeie care nu-si da ochii peste cap si nu rade tot timpul chiar si la glumele de prost gust fug cat ii tin picioarele. Sa fie prin natura lor duplicitari sau pur si simplu nu reusesc sa-si puna in acord logica,respectiv mentalul cu practica? Nu sunt o feminista impatimita si nu am vreun cui impotriva barbatilor.Sunt si femei rele si barbati buni,dar ce sa intelegi despre un barbat care spune ca e serios, vrea o femeie serioasa langa el ,dar sa fie blonda si sa aiba inaltimea intre atat si atat? E ciudat cat de multe ne dorim de la omul care vrem sa ne stea alaturi toata viata,dar oare cat suntem de pregatiti sa oferim la randul nostru?
Cum e mai bine oare : sa fi un om de nadejde sau sa nu-ti pese de ce simte sau spune celalalt pacalindu-l cu un zambet permanent si o voiosie prefacuta?
Intotdeauna am suspectat oamenii care sunt in permanenta cu zambetul pe buze pentru ca nu prea cunosc persoane de acest gen care sa aiba un suflet la fel de deschis si sincer. Acum, intre noi fie vorba am experimentat si eu treaba asta la serviciu si am constatat ca daca stai serios ,muncesti cu sarg si pui suflet nu primesti un fead-back bun, daca faci treaba asa si asa ,dar te fatai cu zambetul pe buze,mai arunci o ocheada si o vorba cu doua intelesuri esti supergacica,de gasca,de treaba,isteata si apreciata de sefi.
Deci pana la urma cred ca cel mai bine este sa te adaptezi cat poti de mult cerintelor,dar sa incerci sa nu te tampesti de-a binelea tot jucand rolul de tampita.
Vizitator

Re: de ce se sperie barbatii de femeile serioase?

Mesaj de Vizitator »

Discursul tau demonstreaza ca esti doar frustrata, ca nu ai incredere in tine, in ceea ce ai de oferit. Ce te intereseaza "ce vor barbatii" in general, daca tu esti o femeie adevarata, o femeie alaturi de care orice barbat s-ar simti implinit? Sunt ei cei care pierd daca tu esti super si totusi cauta altceva... Nu ti se pare ciudat ca niciun barbat nu comenteaza mesajul tau?
Vizitator

Re: de ce se sperie barbatii de femeile serioase?

Mesaj de Vizitator »

Se sperie sau se satura de aerul superior-ironic pe care il afiseaza,de refuzul lor de a vedea, dincolo de forma, fondul?Nici nu stiu daca in sine intrebarea este operationala,caci reactia unuia ori a altuia dintre semenii nostri...masculini capata numai acea valoare cu care noi insine o catalogam.Ideal ar fi ca seriozitatea despre care amintesti sa aiba intelepciunea de a nu deveni incomoda si rigida,sa gaseasca adica senina cale de mijloc fara de care viata devine o masca sau un salt in gol.
Iosif
Member
Mesaje: 14
Membru din: 18 Oct 2009, 20:28

Re: de ce se sperie barbatii de femeile serioase?

Mesaj de Iosif »

Asta nu e o intrebare corecta,si eu as putea sa ma joc cu niste cuvinte si sa bag intrebari de genul" de ce femile nu vor altcea decat bani in o relatie?" sau" de ce toate femeile stau cu barbati pentru interes?"...nu toate sunt asa,dar majoritatea din pacate sunt.

La fel si la barbati,unii nu doresc seriozitate,altii s-au ars de prea multe ori cu femeile si doresc mai bine distractie decat inca o"femeie seriosa ce stie ce vrea de la viata"pff de as avea o fisa pentru.......as fi miliardar.

Ideal ar fi sa se gaseasca un echilibru,cum s-a mentionat mai sus,sa nu fie nici prea serioasa,prea rigida.Nu are nici un barbat chef de un mini hitler varianta feminina prin casa,care sa nu se prinda de o gluma,sau sa nu stie de distractie.

Sunt oameni si oameni,nu suntem la fel,majoritatea stim ce inseamna dezamagirea in iubire,dar asta nu inseamna ca trebuie sa etichetam sexul opus.Da ramai cu un gust amar,dar nu inseamna ca toti barbatii sunt niste porci neseriosi care beau toata ziua si fac sex cu nspe mii de femei .La fel nu toate femeile sunt materialiste.
yuzenek
Member
Mesaje: 55
Membru din: 02 Ian 2010, 08:33

Re: de ce se sperie barbatii de femeile serioase?

Mesaj de yuzenek »

se sperie ca e plictisitoare si cicalitoare. nare nimik amuzant..e monotonie
Vizitator

Re: de ce se sperie barbatii de femeile serioase?

Mesaj de Vizitator »

Nu ma sperii, din contra, imi plac femeile priceput de serioase. Este adevarat.
Lady_Lady
Member
Mesaje: 83
Membru din: 14 Ian 2010, 18:01

Re: de ce se sperie barbatii de femeile serioase?

Mesaj de Lady_Lady »

Pentru a incerca un raspuns, intai de toate ar trebui sa realizam ca o femeie serioasa, in sensul exprimat aici, nu inseamna neaparat o femeie care nu stie sa glumeasca, sa zambeasca si sa ofere o imagine placuta...ci poate acea femeie care abordeaza viata si provocarile ei, cu seriozitate...acea femeie care a inteles care este valoarea umana adevarata si nu poate accepta in mod pueril nonvaloarea sau superficialitatea oferita
de o imagine ferchezuita, uneori fortata doar pentru a impresiona.

Uneori barbatii se sperie mai mult de hotararea femeii serioase, acea femeie care
stie sa spuna si bancuri, sa recite cu zambetul pe buze in mod sagalnic versuile lui Minulescu, care stie sa cante si sa danseze...dar cand e vremea sa isi expuna
principiile de viata...isi pierde brusc spontaneitatea in ochii barbatilor, multi dintre
ei dorind-o fara aceste principii...ce atata bataie de cap...ca in melodia aceea....e
frumoasa foc, imi poarta noroc, nu stie ea prea multe...
Iosif
Member
Mesaje: 14
Membru din: 18 Oct 2009, 20:28

Re: de ce se sperie barbatii de femeile serioase?

Mesaj de Iosif »

Tare as dori sa intalnesc si eu acel gen de femei .Sunt extrem de rare.

Normal ca majoritatea barbatilor sunt obisnuiti cu femei fara principii,fara maniere,fara o minima cunoastere despre viata.Aici putem da vina atat pe femei cat si pe barbati.Rarele ocazii cand dau de o femeie serioasa in adevaratul sens al cuvantului,nu stiu cum sa procedeze deoarece nu au mai avut asa ceva,nu au mai intalnit asa ceva in viata lor.Nu stiu cum sa reactioneze,sa se sperie,sa se bucure?nu stiu cum sa aprecieze acest lucru.

Sunt obisnuiti cu femei ...juvenile sa le spunem asa,cu o cunoastere extrem de limitata despre lume si despre orice din viata de zi cu zi,extrem de materialiste.Tocmai din aceasta cauza sunt usor de manipulat,vanitatea femeilor e de folos barbatilor care doresc sa le manipuleze.

Femeia care are principii? Daca as discuta asta intre barbati,prima oara s-ar uita la mine daca doar in batjocoreala vorbesc asta ,iar daca isi dau seama ca vorbesc serios,majoritatea s-ar apuca de ras.De ce ar rade lumea? pentru ca foarte putini chiar au avut femei serioase,un barbat daca vorbim de sanse,mai mari sunt sansele sa fie lovit de un meteorit decat sa dea de o femeie serioasa,asa de rare sunt acele femei .

Chiar si din alea putine care sunt serioase,si au principii,sansele sa nu fie materialista,sunt extrem de mici.Dupa cum stim vanitatea a pus stapanire pe lume,atat pe barbati cat si pe femei .La fel cum barbatii carora le mai pasa de femei sunt tot mai putini,la fel femeile serioase care nu cauta interes,cont in banca samd sunt tot mai rare.

Vina poate fi aruncata ba la femei ba la barbati,problema e ca ambii sunt de vina.La femei vanitatea din pacate nu va putea fi extirpata doar dupa cateva milenii bune.E in codul lor genetic sa caute alfa,sa caute stare materiala buna.In timp ce ala care inventa roata,era singur,celalalt care avea o pestera mare si isi batea joc de cel care incerca sa faca ceva avea femei din belsug.

La fel cel care in ziua de azi poate sa fie el barbatul visurilor,daca nu e extrem de frumos sau bogat,va cam sta pe tusa cand e vorba de femei .Si alea serioase cauta un interes material pana la urma,doara daca au principii,nu o fi proaste sa se multumeasca cu un sarantoc,ma rog eu in orice caz nu cred ca o fi ele asa de altruiste sa doreasca iubirea,realizarea de sine,pacea interioara si nu banii sau interesul.

Barbatii majoritatea vor continua sa caute acea femeie frumoasa si proasta,asa cum s-au folosit de vanitatea lor din neolitic sau si mai inainte,la fel vor face si in ziua de azi.Pietrele,sulitele,blanile si pesterile au fost inlocuite de masini,vile,haine scumpe de firma samd.

Desigur exista si exceptii,dar cum am mentionat,sunt cam al dracului de rare acele exceptii.
Scrie răspuns

Pentru a interactiona pe Forum: Conecteza-te aici sau Inscrie-te aici daca nu ai cont.