Recomanda un film!

Pentru orice fel de subiecte care nu se incadreaza in rubricile de mai sus.
wildhoney
Member
Mesaje: 57
Membru din: 19 Iul 2010, 13:37

Recomanda un film!

Mesaj de wildhoney »

Spre deosebire de celalalt topic asemanatos, propun ca aici ca spunem ce filme am mai vazut (mai vechi sau mai noi), ce ne-a impresionat etc.

In ultima vreme nu prea am mai vizionat filme. Ultimul film pe care l-am vazut a fost la cinema, Sex and the city 2. Nu mi s-a parut nici pe departe la fel de bun ca primul dar are un mare punct in plus pentru outfituri.
Vizitator

Re: Recomanda un film!

Mesaj de Vizitator »

Nici nu am observat ca este deja subiect cu filme. Daca vedeam nu-l mai scriam pe al meu. Pai, nu ma dor degetele sa scriu si aici filmele care mie mi-au placut cel mai mult. Este vorba despre "The butterfly effect" (acela cu Ashton Kutcher), "Awake", "The others", "The notebook" si "The lake house". Le-am pus cam in ordinea in care imi plac.
Sper sa va placa si voua!
Vizitator

Re: Recomanda un film!

Mesaj de Vizitator »

Am revazut cu placere Catwoman cu HALLE BERRY si am vazut filmul documnetar The secret ce m-a pus pe ganduri si pe care-l recomand tutoror. In libariri veti gasi si cartea !
Vizitator

Re: Recomanda un film!

Mesaj de Vizitator »

"Vicky,Christina,Barcelona"-din atat de multe motive!Pentru premisa filosofica a discursului cinematografic:iubirea apare de oriunde,oricand,are mii de nuante,ne scoate din noi insine si,uneori,ne rastoarna toate certitudinile,e pasiune si duiosie,nebunie si calm,agonie si extaz-ca sa parafrazez un titlu de roman.Pentru modul in care sunt construite nuantele celor patru personaje,caci niciunul nu ramane acelasi dupa povestea lor-se reinventeaza si se redefinesc.Pentru coloana sonora rascolitor de dulce-amara.Pentru senzualitatea intrinseca,in care se amesteca chipuri,scene,peisaje,replici...Pentru curajul acceptarii conditei umane.Si pentru Barcelona.
leda
Member
Mesaje: 20
Membru din: 12 Mar 2011, 15:15

The Kids Are All Right

Mesaj de leda »

"The Kids Are All Right"

O familie gay, cu doua mame, Nic si Jules, cu doi copii, Joni si Laser, conceputi cu acelasi donator de sperma, Paul. Nic (Annette Bening) este medic si mama biologica a fiicei Joni; Jules (Julianne Moore) este “casnica” si mama biologica a fiului Laser. Joni a devenit majora, urmand sa mearga curand la facultate. Fratele mai mic, de numai 15 ani, Laser, vrea sa isi cunoasca tatal (Mark Ruffalo) si is convinge sora sa ceara informatii de la centrul de donatii. Astfel, Paul intra in viata lor, fara ca mamele sa stie. Dar cum “minciuna are picioare scurte”, copii se dau de gol…scena din film este de “milioane”! Dorind sa para curajoase si democrate, sunt de acord sa faca cunostinta cu Paul, sa ia cina cu el…”ca in familie”. Ce credeti ca se intampla? Sotia, adica Jules, este atrasa de Paul, atractia este reciproca…Rezulta o aventura in adevaratul sens al cuvantului cu eternul trio: „sotul”, „sotia” si amantul, doar ca amantul este tatal biologic al copiilor…in el se trezesc sentimente paterne, si culmea, acest tata vede si judeca lucrurile corect, dar la finalul povestii, “sotia” tradatoare are remuscari, „familia” se reuneste, iar tatal ramane pe dinafara.

Un film ce ofera “o mostra” de viata…si ca dupa orice lectie de acest gen, ramanem cu un gust amar: un tata a fost exclus din viata copiilor, desi nu merita (personajul a “demonstrat” reale calitati paterne)…pentru ca la mijloc a fost sexul si/sau pentru ca cele doua mame au actiona ca doi adulti conventionali (asa cum sunt adultii reali din jurul nostru)…Ciudata aceasta atitudine: pana la un punct adultii sunt curajosi (curajul de avea o relatie gay de durata si de avea doi copii impreuna), dar in fata unei probleme de viata care ii deranjeaza sufleteste, adopta o atitudine conventionala, nu au puterea de a gasi o solutie la fel de curajoasa precum decizia de a avea o casnicie gay.

Filmul merita vazut. Cu un titlu ce indemna la reflectie! Toti actorii sunt bine alesi si interpreteaza “de la foarte bine in sus”. Naratiunea filmului nu este nici o clipa plitisitoare. In film sunt scene de sex admirabil realizate, “cenzurate” doar de bunul simt al realizatoarei: Lisa Cholodenko.
leda
Member
Mesaje: 20
Membru din: 12 Mar 2011, 15:15

The King's Speech

Mesaj de leda »

"The King’s Speech"

E o poveste adevarata despre un print balbait (Bertie interpretat de Colin Firth), destinat sa ramana in umbra familiei regale, dar care va locul fratelui mai mare, Eduard al VIII-lea, după abdicarea acestuia (dupa 325 zile de domnie, Eduard renunta la tron in favoarea fratelui mai mic, alegand casatoria cu o femeie divortata, americanca Wallis Simpson).

Imprejurarile erau grele in preajma anului 1936, razboiul „batea la usa”, pe proaspatul rege, George al VI-lea (numele regal pe care il ia printul Bertie) il asteaptau vremuri grele...Alaturi ii vor sta sotia (Helena Bonham Carter), regina Elisabeta I (mama actualei regine, Elisabeta a II-a), si logopedul (Geoffrey Rush ) Lionel Logue.

Filmul povesteste despre adevarata viata a printului: copilaria chinuita, un tata care era „rege” si familie, un frate mai mare rasfatat si dureros de ironic... Naratiunea filmului sugereaza cauza balbaielii ca fiind una de natura psihica... o viata prea grea ce a lasat urme adanci in sufletul unui barbat ce a crescut intr-o familie disfunctionala, cea regala.

Dragostea sotiei si a fiicelor, prietenia cu logopedul excentric sunt singurele „puncte de sprijin” din viata lui...Proaspatul rege va trece cu curaj si ambitie peste toate greutatile, isi va invinge balbaitul si emotia ce-l genereaza, si va reusi in final sa tina celebrul discurs radiofonic adresat supusilor britanici la inceputul celui de al II-lea razboi mondial.

Este un film excelent, realizat in cel mai „curat” stil britanic, echilibrat si punctat cu replici pline de umor. Actorii sunt foarte bine alesi, iar performantele actoricesti sunt deosebite. decoruri, muzica si atmosfera admirabil realizate.
iosif
Member
Mesaje: 97
Membru din: 23 Sep 2010, 17:25

Re: Recomanda un film!

Mesaj de iosif »

class="postlink" youtube.com/watch?v=TjP2gHoBLvA">youtube.com/watch?v=TjP2gHoBLvA

Documentar, insa e exceptional, explica foarte bine lumea din jurul nostru, si mai ales ce ne asteapta. Nu are subtitrare in limba romana din cate stiu.
Scrie răspuns

Pentru a interactiona pe Forum: Conecteza-te aici sau Inscrie-te aici daca nu ai cont.