Sotul nu are grija de un copil ca o mama ?

Organizarea nuntii, verighete, rochii de mireasa, costume, invitatii, flori fotograf si filmare, muzica, tort etc
Avatar utilizator
Cupidon
Site Admin
Mesaje: 285
Membru din: 26 Mai 2008, 16:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Sotul nu are grija de un copil ca o mama ?

Mesaj de Cupidon »

Cineva ne-a scris si ne-a rugat sa postam un mesaj pe forum:

buna,va scriu deoarece poate ma puteti ajuta cu niste sfaturi inainte sa-mi caut un avocat - pentru divort .Am iubit si iubesc un baiet (k barbat n use poate numi) cum nu se poate descrie in cuvinte si am un baietel minunat cu el. Problema este ca desi si-a dorit foarte mult copilul nu se ocupa de el, si nu are grija de el: nu i-a schimbat nicioadta scutecul, cand bebelusul face kaka iese din camera cu viteza luminii. Nu l-a hranit niciodata, copilul fiind hranit cu lapte praf,nu m-a ajutat niciodata sa-i fac baie,nu se trezea la el noaptea desi eram asa de obosita si fizic si psihic pt ca plangea copilul toata noaptea din cauza colicilor....va intrebati atunci el ce dracu face? Nimic: ia un pic copilul in brate il pupa, se joaca cu el 10 minute si gata. Ce ma deranjeaza si mai mult e ca in fiecare zi iese cu prietenii lui ba la fotbal, ba la sala, ba la biliard si lipseste multe nopti de acasa petrecandu-le in cluburi si discoteci. Stiu k are 23 de ani si eu am 21 dar daca am facut copilul asta ( pe care el si l-a dorit ) si suntem casatoriti deci suntem o familie de ce nu poate renunta la distractie si la prieteni???de ce nu ma ajuta cu copilul???de ce nu se maturizeaza ? eu nu mai rezist asa.....vreau sa divortez cu toate ca inca il iubesc enorm! A patit careva dintre voi asa ceva cu sotul ? cum ati rezolvat problema ?
flavius
Member
Mesaje: 10
Membru din: 29 Mar 2009, 21:17

Re: Sotul nu are grija de un copil ca o mama ?

Mesaj de flavius »

Sotul nu are grija de un copil ca o mama? Sotul este vinovat? Din punctul meu de vedere nu...!!! Surprinzator, asa este? Dar daca doriti sa gasiti raspunsul, iesiti din casa si plimbati-va 30 min. prin oras si il veti afla. Daca esti student, arunca numai o privire la cei ce sunt ca tine (studenti) si vei afla raspunsul. Urmareste-i pe tinerii cu fite si vezi ce fete se invart in jurul lor...Simplu. Uitate la fete si vezi ce vor...Nici macar nu se gandesc prea mult la viitor sau nu-l realizeaza decat vag si sunt mult prea dezinteresate cand, prin fata lor, trece un tanar, care in aparenta are prestanta insa...la o analiza amanuntita devine indoielnic...si chiar mai mult, gaunos. Le obliga cineva sa viseze la ”marea lor iubire”! Ma dau pe mine exemplu...mi sa intamplat mie...Ma inteleg foarte bine cu colegii de facultate si am o relatie privilegiata cu o colega de la care, atunci cand nu pot ajunge la cursuri din cauza job-ului, apelez la cursurile ei (nici eu nu raman dator, ba mai mult...sunt super atent). Relatia si atentia ei m-a facut sa cred ca se poate si mai mult...Din fire sunt o persoana foarte respectoasa si castig usor increderea celor din jur. Dar, in acelasi timp ceva ma retinea si am numit-o experienta, care ”imi soptea” ca ceva totusi scartaie...si asa a fost...toate atentiile nu au facut nimic in fata unei tinere care, in sufletul ei, se framanta de dragostea cuiva care, nici nu o baga in seama chiar daca stia sentimentele pe care aceasta le nutreste fata de el... Concluzia...Mi-am vazut linistit de ceea ce vreau eu de la viata si cum o vad, spre linistea si binele meu...Ceea ce am zis aici nu este o acuza ci O ATENTIONARE ADRESATA TINERELOR ”VISATOARE”!
flavius
Member
Mesaje: 10
Membru din: 29 Mar 2009, 21:17

Re: Sotul nu are grija de un copil ca o mama ?

Mesaj de flavius »

Revin cu o neansemnata completare...Atentiile mele fata de persoana prezentata sumar in raspunsul anterior nu au venit de la inceput...Au venit mai apoi, la un timp dupa ce mi-a oferit sprijinul pe care l-am pomenit...ceea ce inseamna ca este un caracter bun si intr-adevar, confirm, este un caracter deosebit, dar...”viseaza la marea iubire”. Si nu ca nu ar fi bine, insa toate au o limita...au un plafon pana unde se poate visa. De aceea si datorita relatiei privilegiate pe care o am mi-am permis sa stau de vorba cu ea si sa incer sa o aduc cu picioarele pe pamant...Surpsinzator, am reusit si asta m-a bucurat mult caci...altfel mi-ar fi parut rau sa vad un om ca ea ca ”se consuma” fara rost. Oricum, pe mine mai mult nu ma mai interesa o ipotetica relatie, deci, nu a fost intentionat ”sfatul”. Dar ce este surprinzator, ca ea sunt enorm de multe tinere ”visatoare” si care nu are cine sa stea de vorba cu ele si sa incerce sa le ”echilibreze” pe cat posibil.
vio_mtv
Member
Mesaje: 25
Membru din: 12 Apr 2009, 18:08

Re: Sotul nu are grija de un copil ca o mama ?

Mesaj de vio_mtv »

total neadevarat... sunt si mame care nu isi ingrijesc copii si tatii i-au locul mamei :P
brindu
New member
Mesaje: 9
Membru din: 29 Iun 2008, 18:06

Re: Sotul nu are grija de un copil ca o mama ?

Mesaj de brindu »

Hei, pot sa confirm ca si tata are rolul lui si chiar ma mandresc ca am avut noroc de asa un tata, ori de cate ori am avut nevoie de ceva tot timpul a fost langa noi chiar si atunci cand mama nu a fost ,sau a avut probleme.
Sunt absolut convinsa ca si tatii au grija de copiii lor, dar unii poate mai putin. Am si prieteni care au grija de copiii lor chiar si in locul mamelor atunci cand ele sunt la servici si in schimburi adverse.
Ma gandesc la pers de mai sus care striga disperata dupa ajutor ....hm...ce pot sa spun? .. poate ar trebui discutat cu el foarte serios si daca nici atunci nu renunta la distractie cred ca e in zadar , respectul si iubirea vine de la sine nu poti obliga pe cienva sa stea ca vrei tu.......el trebui sa fie constient ca are copil si sotie si treb sa ofere acea grija, atentie si siguranta caminului.
Femei sunt peste tot , da, poti sa intorci capul la fiecare doi metri , dar daca de aceea sa casatorit si a mai si facut un copil, sincera sa fiu nu-l felicit ptr ceea ce face.........SA RESPECTAM PE CEI DE LANGA NOI , SA OFERIM SI DUPA SA CEREM....
Vizitator

Re: Sotul nu are grija de un copil ca o mama ?

Mesaj de Vizitator »

E adevarat ca mama e mama,un tata nu poate fi niciodata la fel de bun ca o mama,cu conditia ca acea mama sa-si iubeasca,copilul.Dar nu sunt de acord nici cu acest tip de comportament,in care tatal fuge,la propriu :lol: nu de unele responsabilitati ci de toate responsabilitatile.In momentul in care apare un copil,eforturile celor doi trebuie sa se conjuge pt a-i asigura o buna crestere.Daca tatal nu-si doreste acel copil,sa afle ca sunt destule metode de contraceptie.Regretele sunt tardive dupa........
Vizitator

Re: Sotul nu are grija de un copil ca o mama ?

Mesaj de Vizitator »

cred ca amandoi au un rol inportant
gabin
Member
Mesaje: 27
Membru din: 06 Mai 2009, 07:30

Re: Sotul nu are grija de un copil ca o mama ?

Mesaj de gabin »

Vorbind de mama,trebuie sa fim constienti ca in general instinctul matern este f.puternic fata de cel al tatalui.
Nu degeaba poeti,compozitori,istorici au cantat,elogiat,... mama,fiinta care da suflet si care se jertfeste oricand pt pruncul ei.Vorbim in general, nu ma refer la persoane cu probleme pshihice sau mai stiu eu cum...
te_ascult
Member
Mesaje: 34
Membru din: 07 Aug 2009, 15:41

Re: Sotul nu are grija de un copil ca o mama ?

Mesaj de te_ascult »

GABIN scrie:Vorbind de mama,trebuie sa fim constienti ca in general instinctul matern este f.puternic fata de cel al tatalui.
Nu degeaba poeti,compozitori,istorici au cantat,elogiat,... mama,fiinta care da suflet si care se jertfeste oricand pt pruncul ei.Vorbim in general, nu ma refer la persoane cu probleme pshihice sau mai stiu eu cum...
super frumos raspuns imi place asta este depinde de persoana poae el sa aibe un instinct matern foarte dezvoltat .. si sa fie el mama ca pana la urma nu asta conteaza ca doar la nascut si este mama .. daca nu il si creste si nu il ingrijeste degeaba .. cum se spune parinte este cine te creste nu cine te face ... si ca sa mai spun si o alta chestiune care mia venit din suflet asa.. cred ca cu toti ati vazut vazut o gaina cu puii ei . si ati mai vazut ca ace gaina cand gaseste o rama o rupe si cheama puii la ea si le arata cum sa dea cu ciocul si daca te duci tu inspre puii ei ii cheama pe toti si aripa ei si sar sacrifica pt ei .... apoi daca o gaina poate face asta atunci un om cu cat este mai presus ca nu are scoala nu are facultate .. si daca nu ams cris ceva corect din din punct de vedere gramatical scuze dar nu ams coala multa ca sunt cersator dar ,,,,, o zi buna
Vizitator

Re: Sotul nu are grija de un copil ca o mama ?

Mesaj de Vizitator »

...niciodata tata nu-i poate lua locul mamei....e adevarat are o contributie destul de mare shii la crearea copilului shii la cresterea sau educarea lui....insa...mama e mama..;)asta-i clar
Scrie răspuns

Pentru a interactiona pe Forum: Conecteza-te aici sau Inscrie-te aici daca nu ai cont.